Työelämä muuttuu nopeasti, ja digitaaliset työkalut, data, tekoäly, saavutettavuus ja tietoturva ovat jo osa monen yrityksen arkea. Siksi digitaitojen vahvistaminen ei ole enää vain hyödyllinen lisä, vaan olennainen osa ammattitaitoa ja kilpailukykyä.

Digitaitoja tulevaisuuteen -projekti vastasi tähän tarpeeseen vahvistamalla erityisesti tekstiili- ja vaatetusalan pk-yritysten työntekijöiden digiosaamista ja rakentamalla työn ohessa suoritettavan koulutusmallin. Tavoitteena ei ollut opetella digitaalisuutta irrallisena asiana, vaan tuoda oppiminen osaksi omaa työtä sekä työyhteisöä.

Hankkeen ytimessä oli ajatus siitä, että oppimisen pitää vastata todelliseen tarpeeseen. Yritykset etsivät ratkaisuja siihen, miten henkilöstön osaaminen pysyy muutoksen mukana ja miten uudet työkalut saadaan tukemaan arkea. Teoria muuttuu teoiksi, kun oppiminen sidotaan omaan työhön – sujuvammiksi prosesseiksi, paremmaksi palveluksi ja uusiksi tavoiksi tuottaa arvoa asiakkaalle. Omaan työhön liittyvä kehittämistehtävä toi hyötyä opiskelijalle, työelämälle ja jopa odottamatonta lisäarvoa asiakkaalle samalle tehden oppimisesta merkityksellistä.

Koulutuksessa käsiteltiin teemoja, joilla on suora yhteys tämän päivän ja huomisen työelämään: saavutettavuus, tekoäly, kyberturvallisuus, ekosysteemidatan hyödyntäminen sekä digityökalujen tarkoituksenmukainen ja vastuullinen käyttö. Tavoitteena oli, että osallistujat osaavat tunnistaa omaan työhönsä sopivat ratkaisut ja hyödyntää niitä tavalla, joka tekee työstä sujuvampaa, päätöksenteosta tietoisempaa ja palvelusta vaikuttavampaa.

Digitaitojen kehittämisessä ei ole kyse vain uusien ohjelmien käyttöönotosta, vaan tavasta tarkastella omaa työtä uusin silmin ja rakentaa siitä lisäarvoa. Parhaimmillaan pienestäkin digitaalisesta oivalluksesta voi syntyä sujuvampi palvelu, parempi asiakaskokemus tai uudenlainen tapa tehdä liiketoimintaa.

Työelämä tarvitsee osaajia, jotka eivät vain käytä digitaalisia välineitä, vaan osaavat soveltaa niitä tarkoituksenmukaisesti, vastuullisesti ja rohkeasti. Kun osaaminen vahvistuu, vahvistuu myös yrityksen kyky uudistua ja vastata asiakkaiden muuttuviin tarpeisiin.

”Minulla oli halu oppia uutta, kehittää itseäni ja pysyä mukana digitaalisessa kehityksessä. Kehittämisprojekti mahdollisti uuden ohjelman sekä toimintatavan suunnittelun, testaamisen, oman kokemuksen kartoittamisen, asiakaspalautteiden keräämisen, mahdollisuuden onnistumisille ja epäonnistumisille kiinteänä osana opintoja. Hyvä suunnittelu ja aikataulutus helpottivat projektin läpivientiä onnistuneesti. Projektin tuloksena syntyi uusi toimintatapa sekä omaan työhön lisää tehokkuutta ja intoa. Olin jo aiemmin kartoittanut, missä CLO 3D-ohjelman käyttöä voisi opetella ja Tredu Digitaitoja tulevaisuuteen – koulutus tuli kuin tarjottimella oikeaan aikaan!” Sanna Rauhala, Sarjontapalvelu SR.

 

”Asiakkaana saimme projektin tuloksena lisäarvoa yrityksemme toimintaan, mitä emme osanneet edes ennalta odottaa.” Liisa Häklin, Ommellinen Oy.

Opiskelijatarinassa kiteytyy hyvin se, mitä Digitaitoja tulevaisuuteen -hankkeessa tavoiteltiin. Kun oppiminen kytkeytyy omaan työhön ja todellisiin työelämän tarpeisiin, sillä on vaikutuksia, jotka ulottuvat paljon yksittäistä koulutusta laajemmalle. Se muuttaa arjen tekemistä, vahvistaa yrityksen kilpailukykyä ja synnyttää asiakkaalle uudenlaista arvoa.

 

Lisätietoja: Anna-Mari Kuukkula, projektipäällikkö


Digitaitoja tulevaisuuteen – koulutus on Jatkuvan oppimisen ja työllisyyden palvelukeskuksen (Jotpa) rahoittama. Palvelukeskus edistää työikäisten osaamisen kehittämistä ja osaavan työvoiman saatavuutta. Palvelukeskuksen toimintaa ohjaavat opetus- ja kulttuuriministeriö sekä työ- ja elinkeinoministeriö.