Tredun opiskelijoiden käytössä olevien tietokoneiden ylläpito ja ICT-tuki uudistuvat. Uudet palvelut otetaan käyttöön syysloman jälkeen, 21.10.2026. Suurin muutos sinulle opiskelijana on se, miten opiskelijalaitteita hallitaan ja miten saat apua ongelmatilanteissa.

Mikä muuttuu?

Tietokoneiden ja tablettien ylläpito ja tekninen tuki siirtyvät Tredun tietohallinnolta Fujitsulle.

  • Opiskelijoille käyttöön luovutettujen laitteiden huolto ja tekninen tuki hoidetaan jatkossa Fujitsun palveluiden kautta. Laitteiden ylläpitäjäoikeudet poistuvat opiskelijoilta.
  • Laitteiden päivitykset asentuvat automaattisesti. Muista käynnistää tietokoneesi säännöllisesti uudelleen, jotta päivitykset asentuvat.
  • Voit asentaa tarvitsemiasi sovelluksia itse tietokoneesi Yritysporttaalista Sovellus-kirjastosta löydät Tredun hyväksymät ja käyttöösi tarkoitetut ohjelmat.
  • Tietokoneesi työpöydällä aiemmin ollut Helpdesk-kuvake poistuu käytöstä.

Toimintaohjeita eri tilanteiden varalta

Yleisohjeita opiskelijoiden ICT-asioihin

  • Tredun opiskelijalaitteiden ylläpidosta ja teknisestä tuesta vastaa Fujitsu.
  • Opiskelijoilla ei ole tietokoneisiin ylläpitäjäoikeuksia.
  • Päivitykset asentuvat automaattisesti. Käynnistä tietokoneesi säännöllisesti uudelleen, jotta päivitykset asentuvat.
  • Voit asentaa tarvitsemiasi sovelluksia itse tietokoneesi Yritysportaalista, josta löydät oppilaitoksesi hyväksymät ohjelmat.
  • Vaihda salasanasi säännöllisesti, kun tietokoneesi sitä pyytää

Kiireelliset ongelmat – ota yhteyttä oppilaitoksesi yhteyshenkilöön

Jos tietokoneesi rikkoutuu tai ei toimi ja tarvitset nopeasti apua tai varalaitteen, ota yhteyttä oppilaitoksesi henkilökuntaan.

Kiireettömät, mutta työskentelyä häiritsevät ongelmat

Ota yhteyttä oppilaitoksen henkilökuntaan.

  • Kerro mahdollisimman tarkasti, mikä ongelma on kyseessä.
  • Henkilökunta vie tarvittaessa asian eteenpäin ICT-tukeen.

Jos et pääse kirjautumaan, salasanasi ei toimi tai on päässyt vanhentumaan, ota yhteyttä opintotoimistoon.

Fujitsun lähituki – apua Hepolamminkadun kampuksella

Fujitsun lähituella on ns. walk-in-desk Hepolamminkadulla A-rakennus A0040 tilassa. Voit saada apua paikan päällä esimerkiksi tietokoneen ongelmiin. Lähituki on paikalla ma-pe klo 7.45–15.30.

Tampereen seudun ammattiopisto Tredun ja Tampereen kaupungin ylläpitämien lukioiden tietojärjestelmien ja Tredun tietoliikenneverkon käyttösäännöt 15.6.2023 lukien.

Tredun ja Tampereen kaupungin lukioiden tietoliikenneverkon käyttösääntö

Tredun, Tampereen kaupungin ja Fujitsun logot.