Mobility Mindshift on Tampereen kaupungin, Tampereen yliopiston ja Tredun yhteinen kehittämishanke, jonka tavoitteena on edistää kestävää liikkumista nuorten ja nuorten aikuisten arjessa. Hanke toteutetaan vuosina 2024–2026, ja siihen osallistuvat Tredun Sammonkadun kampus ja Mediapolis. Hankkeessa kehitetään ja pilotoidaan toimintamalleja, joilla kannustetaan vähäpäästöisempään liikkumiseen sekä lisätään tietoisuutta liikkumisen vaikutuksista.
Kohti kestävämpää liikkumista
Mobility Mindshift -projektin päätavoitteena on vaikuttaa nuorten ja nuorten aikuisten liikkumiskäyttäytymiseen kannustamalla vähäpäästöisempään liikkumiseen ja pilotoimalla liikkumisen toimintamallia toisella asteella.
Projektissa on edistetty kestävää liikkumista opiskelijoiden sekä Tredun henkilöstön keskuudessa. Henkilökunnan ja opiskelijoiden joukosta valikoitui kestäviä liikkujia, joista tehtiin uutisjuttusarja syksyn 2025 aikana. Juttusarjassa nostettiin esiin myös sosiaalisen kestävyyden teemoja kampustoiminnassa.
Pelillisyys ja luova yhdessä tekeminen muutoksen tukena
Liikkumiskäytänteisiin on pyritty vaikuttamaan monipuolisin keinoin tarjoamalla mahdollisuus kokea uusia asioita esimerkiksi pelillisyyden ja yhteistyön kautta.
Hankkeessa on hyödynnetty Seppo-pelialustaa taukojumppapelissä, ja henkilöstöä sekä opiskelijoita on ohjattu luovaan rakentamiseen ja kestävämmän kaupungin suunnittelemiseen legojen avulla. Seppo-peli on ladattavissa Tredun organisaation kirjastosta.

Interaktiiviset oppimispolut ThingLinkissä
Hankkeen päätteeksi materiaaleista koostetaan ThingLink-alustalle interaktiiviset Liikkujan portaat ammatillisten opintojen vuosikursseille. Opiskelijoita kannustetaan:
- vuonna turvalliseen liikkumiseen liikenteessä
- vuonna hyvinvointiin tauko- ja vapaa-ajan liikunnan kautta
- vuonna taloudellisempaan ja ilmastovastuullisempaan ajatteluun
Kirjoittajat: Lehtori Marita Mäkelä, Ammatillinen ohjaaja Alessa Kurjanen
