
Tredun henkilöstöetuna opettajat ja muu henkilökunta voivat ladata työkoneisiinsa Adobe Creative Cloud (Adobe CC) -paketin. Ohjelmien käyttö on mahdollista myös kotikoneilla ja mobiililaitteilla.
Adobe CC sisältää muun muassa seuraavat ohjelmat: Photoshop, Illustrator, InDesign ja Premiere Pro. Edun arvo noin 240e/vuosi.
Asennuksien määrää ei ole rajoitettu, mutta käyttö on rajoitettu yhteen yhtäaikaiseen kirjautumiseen. Kirjautumisessa käytetään @edu.tampere.fi päätteistä tunnusta.
Etu sisältää myös Adoben mobiiliohjelmistot. Ne voi ladata App Storesta ja Google Play -kaupasta. Ohjelmistoihin kirjautuminen tapahtuu @edu.tampere.fi päätteisellä tunnuksella.
Tarkemmat ohjeet asentamiseen pdf-muodossa saat ladattua itsellesi alta:
Muista myös Adobe Spark
Mikäli sinulla ei ole käytttöä ammattitason ohjelmille, mutta tarvitset kuvitusta, kevyttä videoeditointia tai nettisivun, kannattaa tutustua Adobe Sparkiin.
Adobe Spark on myös kaikkien opiskelijoiden käytettävissä.
Mistä koulutusta?
Syksyllä 2020 media-alan opettaja Kimmo K. Koskinen opettaa Adoben ohjelmistojen käytössä. Lue lisää Osaavan Tredun artikkelista (linkki aukeaa samassa ikkunassa).